Themes - Twenty Twenty-Four - en to sv_SE translation catalogue (322 entries)

en: <em>Études</em> is not confined to the past—we are passionate about the cutting edge designs shaping our world today.
sv_SE: <em>Études</em> är inte begränsat till det förflutna – vi brinner för den banbrytande design som formar vår värld idag.

en: A collection of full page layouts.
sv_SE: En samling helsideslayouter.

en: A ramp along a curved wall in the Kiasma Museu, Helsinki, Finland
sv_SE: En ramp längs en böjd vägg i Kiasma-museet, Helsingfors, Finland

en: About
sv_SE: Om

en: About the author
sv_SE: Om författaren

en: An empty staircase under an angular roof in Darling Harbour, Sydney, Australia
sv_SE: En tom trappa under ett vinklat tak i Darling Harbour, Sydney, Australien

[ctx: Answer in the FAQ pattern]
en: Études offers comprehensive consulting, management, design, and research solutions. Our vision is to be at the forefront of architectural innovation, fostering a global community of architects and enthusiasts united by a passion for creating spaces. Every architectural endeavor is an opportunity to shape the future.
sv_SE: Études erbjuder heltäckande lösningar inom rådgivning, förvaltning, design och forskning. Vår vision är att ligga i framkanten när det gäller arkitektonisk innovation och att främja en global gemenskap av arkitekter och entusiaster, förenade av en passion för att skapa rum. Varje arkitektonisk strävan är en möjlighet att forma framtiden.

en: Arrow icon
sv_SE: Pilikon

en: Art Gallery of Ontario, Toronto, Canada
sv_SE: Konstgalleri i Ontario, Toronto, Kanada

[ctx: Block pattern category]
en: Pages
sv_SE: Sidor

en: Building exterior in Toronto, Canada
sv_SE: Byggnadsexteriör i Toronto, Kanada

[ctx: Button text for the first pricing level]
en: Subscribe
sv_SE: Prenumerera

[ctx: Button text for the second pricing level]
en: Subscribe
sv_SE: Prenumerera

[ctx: Button text for the third pricing level]
en: Subscribe
sv_SE: Prenumerera

[ctx: Button text of the hero section]
en: About us
sv_SE: Om oss

[ctx: Button text of this section]
en: Download app
sv_SE: Hämta appen

[ctx: Button text of this section]
en: How it works
sv_SE: Så fungerar det

[ctx: Call to Action button text]
en: About us
sv_SE: Om oss

[ctx: Call to action button text for the reservation button]
en: Reserve your spot
sv_SE: Reservera din plats

en: Careers
sv_SE: Jobb

en: Checkmark
sv_SE: Avbockningstecken

[ctx: Color name]
en: Accent / Five
sv_SE: Accent/fem

[ctx: Color name]
en: Accent / Four
sv_SE: Accent/fyra

[ctx: Color name]
en: Accent / Three
sv_SE: Accent/tre

[ctx: Color name]
en: Accent / Two
sv_SE: Accent/två

[ctx: Color name]
en: Base
sv_SE: Bas

[ctx: Color name]
en: Base / 2
sv_SE: Bas/2

[ctx: Color name]
en: Base / Two
sv_SE: Bas/två

[ctx: Color name]
en: Contrast
sv_SE: Kontrast

[ctx: Color name]
en: Contrast / 2
sv_SE: Kontrast/2

[ctx: Color name]
en: Contrast / 3
sv_SE: Kontrast/3

[ctx: Color name]
en: Contrast / Three
sv_SE: Kontrast/tre

[ctx: Color name]
en: Contrast / Two
sv_SE: Kontrast/två

en: Comments
sv_SE: Kommentarer

en: Contact
sv_SE: Kontakt

en: Contact Us
sv_SE: Kontakta oss

[ctx: Content of the hero section]
en: Études is a pioneering firm that seamlessly merges creativity and functionality to redefine architectural excellence.
sv_SE: Études är ett banbrytande företag som sömlöst kombinerar kreativitet och funktionalitet för att omdefiniera arkitektonisk excellens.

[ctx: Custom template name]
en: Page No Title
sv_SE: Sida utan rubrik

[ctx: Custom template name]
en: Page with Sidebar
sv_SE: Sida med sidopanel

[ctx: Custom template name]
en: Page with Wide Image
sv_SE: Sida med bred bild

[ctx: Custom template name]
en: Single with Sidebar
sv_SE: Enstaka inlägg med sidopanel

[ctx: Description for the About pattern]
en: Leaving an indelible mark on the landscape of tomorrow.
sv_SE: Vi lämnar ett outplånligt avtryck på morgondagens landskap.

[ctx: Descriptive text for the feature area]
en: The revitalized Art Gallery is set to redefine the cultural landscape of Toronto, serving as a nexus of artistic expression, community engagement, and architectural marvel. The expansion and renovation project pay homage to the Art Gallery's rich history while embracing the future, ensuring that the gallery remains a beacon of inspiration.
sv_SE: Det förnyade Art Gallery kommer att omdefiniera kulturlandskapet i Toronto och fungera som en knutpunkt för konstnärligt uttryck, samhällsengagemang och arkitektoniska underverk. Expansions- och renoveringsprojektet är en hyllning till Art Gallerys rika historia samtidigt som den öppnar sig inför framtiden och ser till att galleriet kan fortsätta att inspirera.

[ctx: Descriptive title for the feature area]
en: With meticulous attention to detail and a commitment to excellence, we create spaces that inspire, elevate, and enrich the lives of those who inhabit them.
sv_SE: Med vår uppmärksamhet på detaljer och vårt åtagande för det bästa skapar vi utrymmen som inspirerar, glädjer och berikar livet för dem som finns där.

[ctx: Designation of Person Provided Testimonial]
en: CEO, Greenprint
sv_SE: VD, Greenprint

en: Designed with %1$s
sv_SE: Designad med %1$s

[ctx: Duotone name]
en: Black and pastel blue
sv_SE: Svart och pastellblå

[ctx: Duotone name]
en: Black and rust
sv_SE: Svart och rost

[ctx: Duotone name]
en: Black and sage
sv_SE: Svart och salvia

[ctx: Duotone name]
en: Black and sandstone
sv_SE: Svart och sandsten

[ctx: Duotone name]
en: Black and white
sv_SE: Svart och vit

[ctx: Duotone name]
en: Dark gray and cinnamon
sv_SE: Mörkgrå och kanel

[ctx: Duotone name]
en: Dark gray and olive
sv_SE: Mörkgrå och oliv

[ctx: Duotone name]
en: Dark gray and steel
sv_SE: Mörkgrå och stål

[ctx: Duotone name]
en: Dark gray and walnut
sv_SE: Mörkgrå och valnöt

[ctx: Duotone name]
en: Dark gray and white
sv_SE: Mörkgrå och vit

[ctx: Duotone name]
en: Dark rust to beige
sv_SE: Mörk rost till beige

[ctx: Duotone name]
en: Orange and white
sv_SE: Orange och vit

[ctx: Feature for pricing level]
en: Access to 20 exclusive <em>Études Articles</em> per month.
sv_SE: Tillgång till 20 exklusiva <em>Études-artiklar</em> per månad.

[ctx: Feature for pricing level]
en: Access to 5 exclusive <em>Études Articles</em> per month.
sv_SE: Tillgång till 5 exklusiva <em>Études-artiklar</em> per månad.

[ctx: Feature for pricing level]
en: Exclusive access to the <em>Études</em> app for iOS and Android
sv_SE: Exklusiv tillgång till <em>Études-appen</em> för iOS och Android

[ctx: Feature for pricing level]
en: Exclusive access to the <em>Études</em> app for iOS and Android.
sv_SE: Exklusiv tillgång till <em>Études-appen</em> för iOS och Android.

[ctx: Feature for pricing level]
en: Exclusive, unlimited access to <em>Études Articles</em>.
sv_SE: Exklusiv, obegränsad tillgång till <em>Études Articles</em>.

[ctx: Feature for pricing level]
en: Weekly print edition.
sv_SE: Tryckt utgåva varje vecka.

en: Financial apps for families
sv_SE: Finansiella appar för familjer

en: Follow
sv_SE: Följ

[ctx: Font size name]
en: Extra Extra Large
sv_SE: Extra extra stor

[ctx: Font size name]
en: Extra Large
sv_SE: Extra stor

[ctx: Font size name]
en: Large
sv_SE: Stor

[ctx: Font size name]
en: Small
sv_SE: Liten

[ctx: Gradient name]
en: Vertical azure to ice
sv_SE: Vertikal – azurblå till is

[ctx: Gradient name]
en: Vertical ebony to beige
sv_SE: Vertikal – ebenholts till beige

[ctx: Gradient name]
en: Vertical ebony to sable
sv_SE: Vertikal – ebenholts till svart

[ctx: Gradient name]
en: Vertical hard beige to dark gray
sv_SE: Vertikal – hård beige till mörkgrå

[ctx: Gradient name]
en: Vertical hard beige to linen
sv_SE: Vertikal – hård beige till linne

[ctx: Gradient name]
en: Vertical hard beige to white
sv_SE: Vertikal – hård beige till vit

[ctx: Gradient name]
en: Vertical hard cinnamon to dark gray
sv_SE: Vertikal – hård kanel till mörkgrå

[ctx: Gradient name]
en: Vertical hard ebony to beige
sv_SE: Vertikal – hård ebenholts till beige

[ctx: Gradient name]
en: Vertical hard ebony to sable
sv_SE: Vertikal – hård ebenholts till svart

[ctx: Gradient name]
en: Vertical hard ice to azure
sv_SE: Vertikal – hård is till azurblå

[ctx: Gradient name]
en: Vertical hard ink to ice
sv_SE: Vertikal – hårt bläck till is

[ctx: Gradient name]
en: Vertical hard ink to ocean
sv_SE: Vertikal – hårt bläck till hav

[ctx: Gradient name]
en: Vertical hard mint to white
sv_SE: Vertikal – hård mint till vit

[ctx: Gradient name]
en: Vertical hard ocean to ice
sv_SE: Vertikal – hårt hav till is

[ctx: Gradient name]
en: Vertical hard ocean to slate
sv_SE: Vertikal – hårt hav till skiffer

[ctx: Gradient name]
en: Vertical hard olive to dark gray
sv_SE: Vertikal – hård oliv till mörkgrå

[ctx: Gradient name]
en: Vertical hard pewter to dark gray
sv_SE: Vertikal – hårt tenn till mörkgrå

[ctx: Gradient name]
en: Vertical hard pewter to white
sv_SE: Vertikal – hårt tenn till vit

[ctx: Gradient name]
en: Vertical hard rust to beige
sv_SE: Vertikal – hård rost till beige

[ctx: Gradient name]
en: Vertical hard rust to white
sv_SE: Vertikal – hård rost till vit

[ctx: Gradient name]
en: Vertical hard sable to beige
sv_SE: Vertikal – hård svart till beige

[ctx: Gradient name]
en: Vertical hard sable to taupe
sv_SE: Vertikal – hård svart till gråbrun

[ctx: Gradient name]
en: Vertical hard sage to white
sv_SE: Vertikal – hård salvia till vit

[ctx: Gradient name]
en: Vertical hard sandstone to white
sv_SE: Vertikal – hård sandsten till vit

[ctx: Gradient name]
en: Vertical hard slate to ice
sv_SE: Vertikal – hård skiffer till is

[ctx: Gradient name]
en: Vertical hard steel to dark gray
sv_SE: Vertikal – hårt stål till mörkgrå

[ctx: Gradient name]
en: Vertical hard taupe to beige
sv_SE: Vertikal – hård gråbrun till linne

[ctx: Gradient name]
en: Vertical hard transparent rust to beige
sv_SE: Vertikal – hård transparent rost till beige

[ctx: Gradient name]
en: Vertical hard walnut to dark gray
sv_SE: Vertikal – hård valnöt till mörkgrå

[ctx: Gradient name]
en: Vertical ink to ice
sv_SE: Vertikal – bläck till is

[ctx: Gradient name]
en: Vertical ink to ocean
sv_SE: Vertikal – bläck till hav

[ctx: Gradient name]
en: Vertical linen to beige
sv_SE: Vertikal – linne till beige

[ctx: Gradient name]
en: Vertical ocean to ice
sv_SE: Vertikal – hav till is

[ctx: Gradient name]
en: Vertical ocean to slate
sv_SE: Vertikal – hav till skiffer

[ctx: Gradient name]
en: Vertical rust to beige
sv_SE: Vertikal – rost till beige

[ctx: Gradient name]
en: Vertical sable to beige
sv_SE: Vertikal – svart till beige

[ctx: Gradient name]
en: Vertical slate to ice
sv_SE: Vertikal – skiffer till is

[ctx: Gradient name]
en: Vertical soft beige to white
sv_SE: Vertikal – mjuk beige till vit

[ctx: Gradient name]
en: Vertical soft cinnamon to dark gray
sv_SE: Vertikal – mjuk kanel till mörkgrå

[ctx: Gradient name]
en: Vertical soft driftwood to dark gray
sv_SE: Vertikal – mjuk drivved till mörkgrå

[ctx: Gradient name]
en: Vertical soft mint to white
sv_SE: Vertikal – mjuk mint till vit

[ctx: Gradient name]
en: Vertical soft olive to dark gray
sv_SE: Vertikal – mjuk oliv till mörkgrå

[ctx: Gradient name]
en: Vertical soft pewter to dark gray
sv_SE: Vertikal - mjukt tenn till mörkgrå

[ctx: Gradient name]
en: Vertical soft pewter to white
sv_SE: Vertikal – mjukt tenn till vit

[ctx: Gradient name]
en: Vertical soft rust to white
sv_SE: Vertikal – mjuk rost till vitt

[ctx: Gradient name]
en: Vertical soft sage to white
sv_SE: Vertikal – mjuk salvia till vit

[ctx: Gradient name]
en: Vertical soft sandstone to white
sv_SE: Vertikal – mjuk sandsten till vit

[ctx: Gradient name]
en: Vertical soft steel to dark gray
sv_SE: Vertikal - mjukt stål till mörkgrå

[ctx: Gradient name]
en: Vertical soft walnut to dark gray
sv_SE: Vertikal – mjuk valnöt till mörkgrå

[ctx: Gradient name]
en: Vertical taupe to beige
sv_SE: Vertikal – gråbrun till beige

[ctx: Gradient name]
en: Vertical transparent rust to beige
sv_SE: Vertikal – transparent rost till beige

en: Green staircase at Western University, London, Canada
sv_SE: Grön trappa vid Western University, London, Kanada

[ctx: Heading for a webpage that is not found]
en: Page Not Found
sv_SE: Sidan hittades inte

[ctx: Heading of the FAQs]
en: FAQs
sv_SE: Vanliga frågor

[ctx: Heading of the features]
en: A passion for creating spaces
sv_SE: En passion för att skapa utrymmen

[ctx: Heading of the hero section]
en: A commitment to innovation and sustainability
sv_SE: Åtagande om innovation och hållbarhet

[ctx: Headline for the About pattern]
en: Études offers comprehensive consulting, management, design, and research solutions. Every architectural endeavor is an opportunity to shape the future.
sv_SE: Études erbjuder heltäckande lösningar inom rådgivning, förvaltning, design och forskning. Varje arkitektuppdrag är en möjlighet att forma framtiden.

en: History
sv_SE: Historik

en: Hyatt Regency San Francisco, San Francisco, United States
sv_SE: Hyatt Regency San Francisco, San Francisco, USA

en: I write about finance, management and economy, my book “%1$s” is out now.
sv_SE: Jag skriver om finans, företagsledning och ekonomi. Min bok ”%1$s” är tillgänglig nu.

[ctx: Initials for ´please respond´]
en: RSVP
sv_SE: OSA

en: I’m <em>Leia Acosta</em>, a passionate photographer who finds inspiration in capturing the fleeting beauty of life.
sv_SE: Jag heter <em>Leia Acosta</em> och är en passionerad fotograf som finner inspiration i att fånga livets flyktiga skönhet.

en: Keep up, get in touch.
sv_SE: Gör mer, hör av dig.

[ctx: Label before the title of the next post. There is a space after the colon.]
en: Next:
sv_SE: Nästa:

[ctx: Label before the title of the previous post. There is a space after the colon.]
en: Previous:
sv_SE: Föregående:

en: Latest inflation report
sv_SE: Senaste inflationsrapporten

en: Links I found useful and wanted to share.
sv_SE: Länkar som jag tyckte var användbara och ville dela.

[ctx: Message explaining that there are no results returned from a search]
en: No posts were found.
sv_SE: Inga inlägg hittades.

[ctx: Message to convey that a webpage could not be found]
en: The page you are looking for does not exist, or it has been moved. Please try searching using the form below.
sv_SE: Sidan du letar efter finns inte, eller kan ha flyttats. Försök att söka i formuläret nedan.

en: Money Studies
sv_SE: Studier om pengar

[ctx: Name for the pricing pattern]
en: Pricing Table
sv_SE: Pristabell

[ctx: Name of RSVP landing page pattern]
en: RSVP Landing Page
sv_SE: Landningssida för anmälning (OSA)

[ctx: Name of RSVP pattern]
en: RSVP
sv_SE: OSA

[ctx: Name of team pattern]
en: Team members
sv_SE: Teammedlemmar

[ctx: Name of testimonial citation group]
en: Testimonial source
sv_SE: Källa för omdöme

[ctx: Name of testimonial pattern]
en: Testimonial
sv_SE: Omdöme

[ctx: Name of the FAQ pattern]
en: FAQs
sv_SE: Vanliga frågor

[ctx: Pattern description]
en: A FAQ section with a large FAQ heading and a group of questions and answers.
sv_SE: En sektion med svar på vanliga frågor med en stor sektionsrubrik och en grupp frågor med svar.

[ctx: Pattern description]
en: A block with a newsletter subscription CTA for a landing page.
sv_SE: Ett block med en CTA för prenumeration på nyhetsbrev för en landningssida.

[ctx: Pattern description]
en: A blogging home page with a hero section, a text section, a blog section, and a CTA section.
sv_SE: En bloggwebbplats med hero-sektion, en textsektion, en bloggsektion och en CTA-sektion.

[ctx: Pattern description]
en: A business about page with a hero section, a text section, a services section, a team section, a clients section, a FAQ section, and a CTA section.
sv_SE: En ”Om oss”-sida för företag med hero-sektion, en textsektion, en sektion för tjänster, en sektion för teamet, en sektion för kunder, en sektion för svar på vanliga frågor och en CTA-sektion.

[ctx: Pattern description]
en: A business home page with a hero section, a text section, a services section, a team section, a clients section, a FAQ section, and a CTA section.
sv_SE: En startsida för ett företag med en hero-sektion, en textsektion, en sektion för tjänster, en sektion för teamet, en sektion för kunder, en sektion för svar på vanliga frågor och en CTA-sektion.

[ctx: Pattern description]
en: A centered italic text statement with compact padding.
sv_SE: Ett centrerat kursiverat textmeddelande med kompakt utfyllnad.

[ctx: Pattern description]
en: A centered testimonial section with an avatar, name, and job title.
sv_SE: En centrerad sektion med recensioner, som har avatar, namn och jobbtitel.

[ctx: Pattern description]
en: A cover image section that covers the entire width.
sv_SE: En omslagsbild som fyller hela sidbredden.

[ctx: Pattern description]
en: A feature grid of 2 rows and 3 columns with headings and text.
sv_SE: Ett rutnät med framhävt innehåll med 2 rader och 3 kolumner med rubriker och text.

[ctx: Pattern description]
en: A footer section with a centered logo, navigation, and WordPress credits.
sv_SE: En sidfotssektion med en centrerad logga, navigering och WordPress-erkännanden.

[ctx: Pattern description]
en: A footer section with a colophon and 3 columns.
sv_SE: En sidfotssektion med utgivaruppgifter och 3 spalter.

[ctx: Pattern description]
en: A footer section with a colophon and 4 columns.
sv_SE: En sidfotssektion med utgivaruppgifter och 4 spalter.

[ctx: Pattern description]
en: A full portfolio page with a section for project description, project details, a full screen image, and a gallery section with two images.
sv_SE: En komplett portföljsida med en sektion för projektbeskrivning, projektuppgifter, en bild i helskärm och en gallerisektion med två bilder.

[ctx: Pattern description]
en: A gallery section with 2 columns and offset images.
sv_SE: En gallerisektion med 2 kolumner och förskjutna bilder.

[ctx: Pattern description]
en: A gallery section with 3 columns and offset images.
sv_SE: En gallerisektion med 3 kolumner och förskjutna bilder.

[ctx: Pattern description]
en: A gallery section with 4 columns and offset images.
sv_SE: En gallerisektion med 4 kolumner och förskjutna bilder.

[ctx: Pattern description]
en: A gallery section with a project layout with 2 images.
sv_SE: En gallerisektion med en projektlayout som har 2 bilder.

[ctx: Pattern description]
en: A grid of posts featuring the first post, 2 columns.
sv_SE: Ett rutnät av inlägg med det första inlägget framhävt, 2 kolumner.

[ctx: Pattern description]
en: A hero section with a title, a paragraph, a CTA button, and an image.
sv_SE: En hero-sektion med rubrik, ett textstycke, en CTA-knapp och en bild.

[ctx: Pattern description]
en: A large RSVP heading sideways, a description, and a CTA button.
sv_SE: En stor inbjudningssektion i sidled, en beskrivning och en CTA-knapp.

[ctx: Pattern description]
en: A list of posts with featured images only, 3 columns.
sv_SE: En inläggslista som endast visar utvalda bilder, 3 kolumner.

[ctx: Pattern description]
en: A list of posts with featured images only, 4 columns.
sv_SE: En inläggslista som endast visar utvalda bilder, 4 kolumner.

[ctx: Pattern description]
en: A list of posts without images, 1 column.
sv_SE: En inläggslista utan bilder, 1 kolumn.

[ctx: Pattern description]
en: A list of posts, 1 column.
sv_SE: En inläggslista, 1 kolumn.

[ctx: Pattern description]
en: A list of posts, 3 columns.
sv_SE: En inläggslista, 3 kolumner.

[ctx: Pattern description]
en: A portfolio home page that features a gallery.
sv_SE: En portfölj-hemsida med ett galleri.

[ctx: Pattern description]
en: A portfolio home page with a description and a 4-column post section with only feature images.
sv_SE: En portföljhemsida med en beskrivning och en sektion med inlägg i 4 kolumner med endast utvalda bilder.

[ctx: Pattern description]
en: A pricing section with a title, a paragraph and three pricing levels.
sv_SE: En sektion för prisuppgifter med rubrik, textstycke och tre prisnivåer.

[ctx: Pattern description]
en: A team section, with a heading, a paragraph, and 4 columns for team members.
sv_SE: En team-sektion med rubrik, ett textstycke och teamets medlemmar i 4 kolumner.

[ctx: Pattern description]
en: A text section, then a two-column section with text in one column and an image in the other.
sv_SE: En textsektion, sedan en sektion med två kolumner med text i den ena och en bild i den andra.

[ctx: Pattern description]
en: A text-only section for project details.
sv_SE: En textsektion med projektinformation.

[ctx: Pattern description]
en: A title, a paragraph and a CTA button on the left with an image on the right.
sv_SE: En rubrik, ett textstycke och en CTA-knapp till vänster med en bild till höger.

[ctx: Pattern description]
en: A title, paragraph, two CTA buttons, and an image for a general CTA section.
sv_SE: En rubrik, ett textstycke, två CTA-knappar och en bild för en generell CTA-sektion.

[ctx: Pattern description]
en: An image, title, paragraph and a CTA button to describe services.
sv_SE: En bild, en rubrik, ett textstycke och en CTA-knapp för beskrivning av tjänster.

[ctx: Pattern description]
en: Project description section with title, paragraph, and an image.
sv_SE: Sektion med projektbeskrivning med rubrik, textstycke och en bild.

[ctx: Pattern description]
en: Subscribers CTA section with a title, a paragraph and a CTA button.
sv_SE: CTA-sektion för prenumeranter med rubrik, textstycke och en CTA-knapp.

[ctx: Pattern title]
en: About
sv_SE: Om

[ctx: Pattern title]
en: Blogging archive template
sv_SE: Mall för bloggarkiv

[ctx: Pattern title]
en: Blogging home
sv_SE: Startsida för bloggar

[ctx: Pattern title]
en: Blogging home template
sv_SE: Mall för startsida – blogg

[ctx: Pattern title]
en: Blogging index template
sv_SE: Mall för blogg-index

[ctx: Pattern title]
en: Blogging search template
sv_SE: Mall för söksida – blogg

[ctx: Pattern title]
en: Business home
sv_SE: Startsida för företag

[ctx: Pattern title]
en: Business home template
sv_SE: Mall för startsida – företag

[ctx: Pattern title]
en: Call to action with image on right
sv_SE: Uppmaning till åtgärd med bild till höger

[ctx: Pattern title]
en: Centered call to action
sv_SE: Centrerad uppmaning till åtgärd

[ctx: Pattern title]
en: Centered statement
sv_SE: Centrerat uttalande

[ctx: Pattern title]
en: Centered statement, small
sv_SE: Centrerat uttalande, liten stil

[ctx: Pattern title]
en: Centered testimonial
sv_SE: Centrerat omdöme

[ctx: Pattern title]
en: Comments
sv_SE: Kommentarer

[ctx: Pattern title]
en: FAQ
sv_SE: Vanliga frågor

[ctx: Pattern title]
en: Feature grid, 3 columns
sv_SE: Rutnät med funktioner, 3 kolumner

[ctx: Pattern title]
en: Footer with centered logo and navigation
sv_SE: Sidfot med centrerad logga och navigering

[ctx: Pattern title]
en: Footer with colophon, 3 columns
sv_SE: Sidfot med kolofon, 3 kolumner

[ctx: Pattern title]
en: Footer with colophon, 4 columns
sv_SE: Sidfot med kolofon, 4 kolumner

[ctx: Pattern title]
en: Full screen image
sv_SE: Bild i helskärm

[ctx: Pattern title]
en: Grid of posts featuring the first post, 2 columns
sv_SE: Rutnät med inlägg med det första inlägget framhävt, 2 kolumner

[ctx: Pattern title]
en: List of posts without images, 1 column
sv_SE: Lista över inlägg utan bilder, 1 kolumn

[ctx: Pattern title]
en: List of posts, 1 column
sv_SE: Inläggslista, 1 kolumn

[ctx: Pattern title]
en: List of posts, 3 columns
sv_SE: Inläggslista, 3 kolumner

[ctx: Pattern title]
en: Newsletter landing
sv_SE: Landningssida för nyhetsbrev

[ctx: Pattern title]
en: No results
sv_SE: Inga resultat

[ctx: Pattern title]
en: Offset gallery, 2 columns
sv_SE: Förskjutet galleri, 2 kolumner

[ctx: Pattern title]
en: Offset gallery, 3 columns
sv_SE: Förskjutet galleri, 3 kolumner

[ctx: Pattern title]
en: Offset gallery, 4 columns
sv_SE: Förskjutet galleri, 4 kolumner

[ctx: Pattern title]
en: Offset posts with featured images only, 4 columns
sv_SE: Förskjutna inlägg med endast utvalda bilder, 4 kolumner

[ctx: Pattern title]
en: Portfolio archive template
sv_SE: Mall för portfolioarkiv

[ctx: Pattern title]
en: Portfolio hero
sv_SE: Hero-bild för portfölj

[ctx: Pattern title]
en: Portfolio home image gallery
sv_SE: Startsida för portfölj med bildgalleri

[ctx: Pattern title]
en: Portfolio home template with post featured images
sv_SE: Mall för startsida portfölj med utvalda bilder för inlägg

[ctx: Pattern title]
en: Portfolio home with post featured images
sv_SE: Startsida för portfölj med utvalda bilder för inlägg

[ctx: Pattern title]
en: Portfolio index template
sv_SE: Mall för portföljindex

[ctx: Pattern title]
en: Portfolio project overview
sv_SE: Projektöversikt för portfölj

[ctx: Pattern title]
en: Portfolio search template
sv_SE: Mall för söksida – portfölj

[ctx: Pattern title]
en: Portfolio single post template
sv_SE: Mall för enstaka inlägg – portfölj

[ctx: Pattern title]
en: Post meta
sv_SE: Metadata för inlägg

[ctx: Pattern title]
en: Post navigation
sv_SE: Inläggsnavigering

[ctx: Pattern title]
en: Posts with featured images only, 3 columns
sv_SE: Inlägg med endast utvalda bilder, 3 kolumner

[ctx: Pattern title]
en: Pricing
sv_SE: Priser

[ctx: Pattern title]
en: Project description
sv_SE: Projektbeskrivning

[ctx: Pattern title]
en: Project details
sv_SE: Projektdetaljer

[ctx: Pattern title]
en: Project layout
sv_SE: Projektlayout

[ctx: Pattern title]
en: RSVP
sv_SE: OSA

[ctx: Pattern title]
en: RSVP landing
sv_SE: Landningssida OSA

[ctx: Pattern title]
en: Search
sv_SE: Sök

[ctx: Pattern title]
en: Services call to action with image on left
sv_SE: Tjänster och uppmaning till åtgärd med bild till vänster

[ctx: Pattern title]
en: Sidebar
sv_SE: Sidopanel

[ctx: Pattern title]
en: Team members, 4 columns
sv_SE: Teammedlemmar, 4 kolumner

[ctx: Pattern title]
en: Text with alternating images
sv_SE: Text med alternerande bilder

[ctx: Pattern title]
en: Title text and button on left with image on right
sv_SE: Rubriktext och knapp till vänster med bild till höger

en: Pill
sv_SE: Tablett

en: Popular Categories
sv_SE: Populära kategorier

en: Posts
sv_SE: Inlägg

[ctx: Prefix for the post author block: By author name]
en: by
sv_SE: av

[ctx: Prefix for the post category block: in category name]
en: in
sv_SE: i

en: Privacy
sv_SE: Integritet

en: Privacy Policy
sv_SE: Integritetspolicy

[ctx: Question in the FAQ pattern]
en: Can I apply to be a part of the team or work as a contractor?
sv_SE: Kan jag ansöka om att bli en del av teamet eller arbeta som entreprenör?

[ctx: Question in the FAQ pattern]
en: I'd like to get to meet fellow architects, how can I do that?
sv_SE: Jag skulle vilja träffa andra arkitekter, hur kan jag göra det?

[ctx: Question in the FAQ pattern]
en: What is your process working in smaller projects?
sv_SE: Hur går det till när ni arbetar med mindre projekt?

[ctx: Question in the FAQ pattern]
en: Who is behind Études?
sv_SE: Vem ligger bakom Études?

[ctx: RSVP call to action description]
en: Experience the fusion of imagination and expertise with Études Arch Summit, February 2025.
sv_SE: Upplev hur fantasi och expertkunnande smälter samman på Études Arch Summit, februari 2025.

[ctx: Sample button text to view the services]
en: Our services
sv_SE: Våra tjänster

[ctx: Sample content]
en: Experience the fusion of imagination and expertise with Études Architectural Solutions.
sv_SE: Upplev sammansmältningen av fantasi och expertkunnande med Études Architectural Solutions.

[ctx: Sample content for newsletter subscribe button]
en: Sign up
sv_SE: Registrera dig

[ctx: Sample description for a pricing table]
en: We offer flexible options, which you can adapt to the different needs of each project.
sv_SE: Vi erbjuder flexibla alternativ, som du kan anpassa efter de olika behoven i varje projekt.

[ctx: Sample description of the services pattern]
en: Experience the fusion of imagination and expertise with Études—the catalyst for architectural transformations that enrich the world around us.
sv_SE: Upplev sammansmältningen av fantasi och expertkunnade med Études – en katalysator för arkitektonisk förvandling som berikar världen omkring oss.

[ctx: Sample descriptive text for a project or post.]
en: This transformative project seeks to enhance the gallery's infrastructure, accessibility, and exhibition spaces while preserving its rich cultural heritage.
sv_SE: Detta omvälvande projekt syftar till att förbättra galleriets infrastruktur, tillgänglighet och utställningsutrymmen samtidigt som man bevarar dess rika kulturarv.

[ctx: Sample descriptive text of the team pattern]
en: Our comprehensive suite of professionals caters to a diverse team, ranging from seasoned architects to renowned engineers.
sv_SE: Vår olika experter skapar ett mångsidigt team med allt från erfarna arkitekter till välrenommerade ingenjörer.

[ctx: Sample feature content]
en: Experience the fusion of imagination and expertise with Études Architectural Solutions.
sv_SE: Upplev sammansmältningen av fantasi och expertkunnande med Études Architectural Solutions.

[ctx: Sample feature heading]
en: App Access
sv_SE: Appåtkomst

[ctx: Sample feature heading]
en: Consulting
sv_SE: Konsultation

[ctx: Sample feature heading]
en: Continuous Support
sv_SE: Kontinuerlig support

[ctx: Sample feature heading]
en: Project Management
sv_SE: Projekthantering

[ctx: Sample feature heading]
en: Renovation and restoration
sv_SE: Renovering och restaurering

[ctx: Sample heading]
en: Architectural Solutions
sv_SE: Arkitektoniska lösningar

[ctx: Sample heading]
en: Enhance your architectural journey with the Études Architect app.
sv_SE: Förbättra din arkitektoniska resa med appen ”Études Architect”.

[ctx: Sample heading]
en: Études Newsletter
sv_SE: Nyhetsbrev om Études

[ctx: Sample heading content]
en: An array of resources
sv_SE: En array av resurser

[ctx: Sample heading for pricing pattern]
en: Our Services
sv_SE: Våra tjänster

[ctx: Sample heading for the first pricing level]
en: Free
sv_SE: Gratis

[ctx: Sample heading for the second pricing level]
en: Connoisseur
sv_SE: Kännare

[ctx: Sample heading for the team pattern]
en: Meet our team
sv_SE: Här är vårt team

[ctx: Sample heading of the services pattern]
en: Guiding your business through the project
sv_SE: Vi vägleder ditt företag genom projektet

[ctx: Sample list heading]
en: Études Architect App
sv_SE: Appen ”Études Architect”

[ctx: Sample list item]
en: A world of thought-provoking articles.
sv_SE: En värld av tankeväckande artiklar.

[ctx: Sample list item]
en: Case studies that celebrate architecture.
sv_SE: Fallstudier som hyllar arkitektur.

[ctx: Sample list item]
en: Collaborate with fellow architects.
sv_SE: Samarbeta med andra arkitekter.

[ctx: Sample list item]
en: Exclusive access to design insights.
sv_SE: Exklusiv tillgång till designinsikter.

[ctx: Sample list item]
en: Experience the world of architecture.
sv_SE: Upplev arkitekturens värld.

[ctx: Sample list item]
en: Showcase your projects.
sv_SE: Visa upp dina projekt.

[ctx: Sample price for the first pricing level]
en: $0
sv_SE: 0 kr

[ctx: Sample price for the second pricing level]
en: $12
sv_SE: 119 kr

[ctx: Sample price for the third pricing level]
en: $28
sv_SE: 299 kr

[ctx: Sample role of a team member]
en: Architect
sv_SE: Arkitekt

[ctx: Sample role of a team member]
en: Engineering Manager
sv_SE: Teknisk chef

[ctx: Sample role of a team member]
en: Founder, CEO & Architect
sv_SE: Grundare, VD och arkitekt

[ctx: Sample role of a team member]
en: Project Manager
sv_SE: Projektledare

[ctx: Sample subheading content]
en: Our comprehensive suite of professional services caters to a diverse clientele, ranging from homeowners to commercial developers.
sv_SE: Vår omfattande svit av professionella tjänster vänder sig till en mångsidig kundkrets, allt från husägare till kommersiella utvecklare.

[ctx: Sample text for Sign Up Button]
en: Sign up
sv_SE: Registrera dig

[ctx: Sample text for Subscriber Description]
en: Stay in the loop with everything you need to know.
sv_SE: Håll dig informerad om allt du behöver veta.

[ctx: Sample text for Subscriber Heading with numbers]
en: Join 900+ subscribers
sv_SE: Gör som mer än 900 prenumeranter

[ctx: Sample text for the feature area]
en: 1. Through Études, we aspire to redefine architectural boundaries and usher in a new era of design excellence that leaves an indelible mark on the built environment.
sv_SE: 1. Med Études strävar vi efter att omdefiniera gränserna för arkitektur och inleda en ny era av framstående design som lämnar ett outplånligt avtryck i vår byggda miljö.

[ctx: Sample text for the feature area]
en: 2. Case studies that celebrate the artistry can fuel curiosity and ignite inspiration.
sv_SE: 2. Fallstudier som lyfter fram det konstnärliga kan väcka nyfikenhet och inspirera.

[ctx: Sample text for the feature area]
en: Our comprehensive suite of professional services caters to a diverse clientele, ranging from homeowners to commercial developers. With a commitment to innovation and sustainability, Études is the bridge that transforms architectural dreams into remarkable built realities.
sv_SE: Vårt heltäckande utbud av professionella tjänster vänder sig till en mångsidig kundkrets, allt från husägare till kommersiella byggherrar. Med ett engagemang för innovation och hållbarhet utgör Études bron som kan förvandla arkitektoniska drömmar till fantastisk, byggd verklighet.

[ctx: Sample title for a project or post]
en: Art Gallery — Overview
sv_SE: Art Gallery – översikt

en: Search the website
sv_SE: Sök på webbplatsen

en: Social
sv_SE: Socialt

en: Social Media
sv_SE: Sociala medier

[ctx: Style variation name]
en: Ice
sv_SE: Is

[ctx: Style variation name]
en: Maelstrom
sv_SE: Malström

[ctx: Style variation name]
en: Rust
sv_SE: Rost

[ctx: Sub-heading of the features]
en: Our comprehensive suite of professional services caters to a diverse clientele, ranging from homeowners to commercial developers.
sv_SE: Vår omfattande svit av professionella tjänster vänder sig till en mångsidig kundkrets, allt från husägare till kommersiella utvecklare.

[ctx: Template part name]
en: Footer
sv_SE: Sidfot

[ctx: Template part name]
en: Header
sv_SE: Sidhuvud

[ctx: Template part name]
en: Post Meta
sv_SE: Metadata för inlägg

[ctx: Template part name]
en: Sidebar
sv_SE: Sidopanel

en: Terms and Conditions
sv_SE: Användarvillkor

[ctx: Testimonial Text or Review Text Got From the Person]
en: “Études has saved us thousands of hours of work and has unlocked insights we never thought possible.”
sv_SE: ”Études har sparat oss tusentals timmars arbete och har gett oss insikter som vi aldrig trodde var möjliga.”

[ctx: Title text for the feature area]
en: The revitalized art gallery is set to redefine cultural landscape.
sv_SE: Det förnyade konstgalleriet är på väg att omdefiniera kulturlandskapet.

en: Tourist taking photo of a building
sv_SE: Turist som fotograferar en byggnad

en: Twenty Twenty-Four is designed to be flexible, versatile and applicable to any website. Its collection of templates and patterns tailor to different needs, such as presenting a business, blogging and writing or showcasing work. A multitude of possibilities open up with just a few adjustments to color and typography. Twenty Twenty-Four comes with style variations and full page designs to help speed up the site building process, is fully compatible with the site editor, and takes advantage of new design tools introduced in WordPress 6.4.
sv_SE: Temat Twenty Twenty-Four är utformat för att vara flexibelt, mångsidigt och användbart för alla webbplatser. Dess uppsättning mallar och mönster är skräddarsydda för olika behov, t.ex. för att presentera ett företag, blogga och skriva eller visa upp arbete. Med bara några få ändringar av färg och typografi kan du skapa en mängd nya möjligheter. Twenty Twenty-Four levereras med stilvariationer och helsidesdesigner som kan snabba upp byggprocessen. Temat är helt kompatibelt med webbplatsredigeraren och drar nytta av de nya designverktyg som introducerades i WordPress 6.4.

en: Useful Links
sv_SE: Användbara länkar

en: Watch, Read, Listen
sv_SE: Titta, läs, lyssna

en: White abstract geometric artwork from Dresden, Germany
sv_SE: Vitt abstrakt geometriskt konstverk från Dresden, Tyskland

en: Windows of a building in Nuremberg, Germany
sv_SE: Fönster i en byggnad i Nürnberg, Tyskland

en: With arrow
sv_SE: Med pil

en: With asterisk
sv_SE: Med asterisk

en: https://wordpress.org
sv_SE: https://sv.wordpress.org/

en: https://wordpress.org/themes/twentytwentyfour/
sv_SE: https://sv.wordpress.org/themes/twentytwentyfour

[ctx: sample content for newsletter subscription]
en: Subscribe to the newsletter and stay connected with our community
sv_SE: Prenumerera på nyhetsbrevet och håll kontakten med vår community

[ctx: search button text]
en: Search
sv_SE: Sök

[ctx: search form label]
en: Search
sv_SE: Sök

[ctx: search form placeholder]
en: Search...
sv_SE: Sök …

en: the WordPress team
sv_SE: WordPress-teamet
