Themes - GeneratePress - en to sv_SE translation catalogue (280 entries)

en: % Comments
sv_SE: % kommentarer

en: %s Previous
sv_SE: %s Föregående

en: &larr; Older Comments
sv_SE: &larr; Äldre kommentarer

en: &larr; Previous
sv_SE: &larr; Föregående

en: 0 Widgets
sv_SE: 0 widgetar

en: 1 Comment
sv_SE: 1 kommentar

en: 1 Widgets
sv_SE: 1 widget

[ctx: 1: date, 2: time]
en: %1$s at %2$s
sv_SE: %1$s kl. %2$s

en: 2 Widgets
sv_SE: 2 widgetar

en: 3 Widgets
sv_SE: 3 widgetar

en: 4 Widgets
sv_SE: 4 widgetar

en: 5 Widgets
sv_SE: 5 widgetar

en: Above Header
sv_SE: Över sidhuvud

en: All Options
sv_SE: Alla alternativ

en: Always
sv_SE: Alltid

en: Archive Content Title
sv_SE: Arkivets innehållsrubrik

en: Archive Page
sv_SE: Arkivsida

en: Archives
sv_SE: Arkiv

en: Back to Top
sv_SE: Tillbaka till toppen

en: Back to Top Button
sv_SE: Knapp åter till början

en: Background
sv_SE: Bakgrund

en: Background Focus
sv_SE: Bakgrundsfokus

en: Background Hover
sv_SE: Bakgrundshovring

en: Base
sv_SE: Bas

en: Base %s
sv_SE: Bas %s

en: Below Header
sv_SE: Under sidhuvud

en: Blog
sv_SE: Blogg

en: Blog Sidebar Layout
sv_SE: Layout på sidopanel för blogg

en: Body
sv_SE: Brödtext

en: Border
sv_SE: Ram

en: Border Focus
sv_SE: Ramfokus

en: Both Sidebars
sv_SE: Båda sidopanelerna

en: Both Sidebars on Left
sv_SE: Båda sidopanelerna till vänster

en: Both Sidebars on Right
sv_SE: Båda sidopanelerna till höger

en: Boxes
sv_SE: Rutor

en: Buttons
sv_SE: Knappar

en: Cache CSS generated by your options to boost performance.
sv_SE: Cache-lagra CSS genererad från dina alternativ för att öka prestanda.

en: Cache dynamic CSS
sv_SE: Cache-lagra dynamisk CSS

en: Caution:
sv_SE: Varning:

en: Center
sv_SE: Centrerat

en: Choose Color
sv_SE: Välj färg

en: Choose Current Color
sv_SE: Välj nuvarande färg

en: Choose Focus Color
sv_SE: Välj fokusfärg

en: Choose Font
sv_SE: Välj typsnitt

en: Choose Hover Color
sv_SE: Välj hovringsfärg

en: Choose Initial Color
sv_SE: Välj initial färg

en: Choose Visited Color
sv_SE: Välj färg för ”besökt”

en: Choose your content container type.
sv_SE: Välj din typ av innehållsbehållare.

en: Classic
sv_SE: Klassisk

en: Click - Arrow
sv_SE: Klicka – Pil

en: Click - Menu Item
sv_SE: Klicka – Menyval

en: Close Search Bar
sv_SE: Stäng sökfältet

en: Close Sub-Menu
sv_SE: Stäng undermeny

en: Colors
sv_SE: Färger

en: Combine CSS
sv_SE: Kombinera CSS

en: Comment
sv_SE: Kommentar

en: Comment meta
sv_SE: Metadata för kommentar

en: Comment navigation
sv_SE: Kommentarsnavigering

en: Comments are closed.
sv_SE: Kommentarer är stängda.

en: Configure
sv_SE: Konfigurera

en: Contained
sv_SE: Innesluten

en: Container
sv_SE: Behållare

en: Container Alignment
sv_SE: Justering av containrar

en: Container Width
sv_SE: Behållarens bredd

en: Content
sv_SE: Innehåll

en: Content (no sidebars)
sv_SE: Innehåll (inga sidopaneler)

en: Content / Sidebar
sv_SE: Innehåll/sidopanel

en: Content / Sidebar / Sidebar
sv_SE: Innehåll/sidopanel/sidopanel

en: Content Container
sv_SE: Innehållsbehållare

en: Content Layout
sv_SE: Innehållslayout

en: Content Title
sv_SE: Innehållsrubrik

en: Content Type
sv_SE: Innehållstyp

en: Contrast
sv_SE: Kontrast

en: Contrast %s
sv_SE: Kontrast %s

en: Current
sv_SE: Nuvarande

en: Customize
sv_SE: Anpassa

en: Customize Colors
sv_SE: Anpassa färger

en: Customize Fonts
sv_SE: Anpassa typsnitt

en: Dashboard
sv_SE: Adminpanel

en: Default
sv_SE: Standard

en: Default fonts
sv_SE: Standardtypsnitt

en: Deleting your settings can not be undone.
sv_SE: Radering av dina inställningar går inte ångra.

en: Desktop
sv_SE: Stationär dator

en: Disable
sv_SE: Inaktivera

en: Disable Elements
sv_SE: Inaktivera element

en: Documentation
sv_SE: Dokumentation

en: Dropdown Direction
sv_SE: Expansionsriktning för undermeny

en: Edit
sv_SE: Redigera

en: Email
sv_SE: E-post

en: Enable
sv_SE: Aktivera

en: Entry meta
sv_SE: Metadata för inlägg

en: Excerpt
sv_SE: Utdrag

en: Fallback
sv_SE: Reserv

en: Field Background
sv_SE: Fältbakgrund

en: Field Text
sv_SE: Fälttext

en: Float Left
sv_SE: Flytande till vänster

en: Float Right
sv_SE: Flytande höger

en: Floats
sv_SE: Flytande

en: Font
sv_SE: Typsnitt

en: Font Manager
sv_SE: Typsnittshanterare

en: Font family
sv_SE: Typsnittsfamilj

en: Font size
sv_SE: Textstorlek

en: Font weight
sv_SE: Typsnittsvikt

en: Footer
sv_SE: Sidfot

en: Footer Bar
sv_SE: Nedre sidfot

en: Footer Bar Alignment
sv_SE: Justering nedre sidfot

en: Footer Widget 1
sv_SE: Sidfotswidget 1

en: Footer Widget 2
sv_SE: Sidfotswidget 2

en: Footer Widget 3
sv_SE: Sidfotswidget 3

en: Footer Widget 4
sv_SE: Sidfotswidget 4

en: Footer Widget 5
sv_SE: Sidfotswidget 5

en: Footer Widgets
sv_SE: Sidfotswidgetar

en: Footer Width
sv_SE: Sidfotsbredd

en: Forms
sv_SE: Formulär

en: Full Content
sv_SE: Fullständigt innehåll

en: Full Width
sv_SE: Full bredd

en: General
sv_SE: Allmänt

[ctx: GeneratePress]
en: Built with
sv_SE: Byggt med

en: Global Colors
sv_SE: Globala färger

en: Google font-display
sv_SE: Visning av Google Font

en: Google fonts
sv_SE: Google Fonts

en: Header
sv_SE: Sidhuvud

en: Header Alignment
sv_SE: Justering sidhuvud

en: Header Presets
sv_SE: Förinställningar sidhuvud

en: Header Width
sv_SE: Sidhuvudsbredd

en: Heading 1 (H1)
sv_SE: Rubrik 1 (H1)

en: Heading 1 (H1) Color
sv_SE: Rubrik 1 (H1) färg

en: Heading 2 (H2)
sv_SE: Rubrik 2 (H2)

en: Heading 2 (H2) Color
sv_SE: Rubrik 2 (H2) färg

en: Heading 3 (H3)
sv_SE: Rubrik 3 (H3)

en: Heading 3 (H3) Color
sv_SE: Rubrik 3 (H3) färg

en: Heading 4 (H4) Color
sv_SE: Rubrik 4 (H4) färg

en: Heading 5 (H5) Color
sv_SE: Rubrik 5 (H5) färg

en: Heading 6 (H6) Color
sv_SE: Rubrik 6 (H6) färg

en: Hide site tagline
sv_SE: Dölj webbplatsens slogan

en: Hide site title
sv_SE: Dölj webbplatsens rubrik

en: Hover
sv_SE: Hovra

en: Icon Type
sv_SE: Ikontyp

en: Import successful.
sv_SE: Import lyckades.

en: Inner Footer Width
sv_SE: Inre sidfotsbredd

en: Inner Header Width
sv_SE: Inre sidhuvudsbredd

en: Inner Navigation Width
sv_SE: Inre navigeringsbredd

en: It looks like nothing was found at this location. Maybe try searching?
sv_SE: Det verkar som om inget hittades på denna plats. Testa en sökning?

en: It seems we can&rsquo;t find what you&rsquo;re looking for. Perhaps searching can help.
sv_SE: Det verkar som att vi inte kan hitta det du letar efter. Prova att göra en sökning.

en: Layout Options
sv_SE: Layoutalternativ

en: Learn about font-display
sv_SE: Lär dig mer om font-display

en: Learn more
sv_SE: Lär dig mer

en: Leave a Comment
sv_SE: Lämna en kommentar

en: Leave a comment
sv_SE: Lämna en kommentar

en: Left
sv_SE: Vänster

en: Left Sidebar
sv_SE: Vänster sidopanel

en: Line height
sv_SE: Radhöjd

en: Link
sv_SE: Länk

en: Link Color Visited
sv_SE: Länkfärg besökt

en: Link Hover
sv_SE: Länkhovring

en: Load essential Font Awesome icons instead of the full library.
sv_SE: Ladda grundläggande Font Awesome-ikoner istället för det fullständiga biblioteket.

en: Load essential icons only
sv_SE: Ladda endast grundläggande ikoner

en: Logo
sv_SE: Logga

en: Logo Width
sv_SE: Loggans bredd

en: Menu
sv_SE: Meny

en: Mobile
sv_SE: Mobil

en: Mobile Menu
sv_SE: Mobilmeny

en: Mobile Toggle
sv_SE: Slå på/av mobil

en: More options are available for this section in our premium version.
sv_SE: Fler alternativ finns tillgängliga för denna sektion i vår premiumversion.

en: Name
sv_SE: Namn

en: Navigation After
sv_SE: Navigering efter

en: Navigation After - Centered
sv_SE: Navigering efter – centrerat

en: Navigation Alignment
sv_SE: Navigationsjustering

en: Navigation Background
sv_SE: Navigationens bakgrund

en: Navigation Before
sv_SE: Navigering före

en: Navigation Before - Centered
sv_SE: Navigering före – centrerat

en: Navigation Drop Point
sv_SE: Brytpunkt för navigering

en: Navigation Dropdown
sv_SE: Rullgardinsmeny

en: Navigation Left
sv_SE: Navigering vänster

en: Navigation Location
sv_SE: Navigationsplats

en: Navigation Search
sv_SE: Navigationssökning

en: Navigation Text
sv_SE: Navigeringstext

en: Navigation Width
sv_SE: Navigationsbredd

en: Never
sv_SE: Aldrig

en: Newer Comments &rarr;
sv_SE: Nyare kommentarer &rarr;

en: Newer posts
sv_SE: Nyare inlägg

en: Next
sv_SE: Nästa

en: Next %s
sv_SE: Nästa %s

en: Next &rarr;
sv_SE: Nästa &rarr;

en: No Navigation
sv_SE: Ingen navigering

en: No Sidebars
sv_SE: Inga sidopaneler

en: Not on hover
sv_SE: Inte vid hovring

en: Nothing Found
sv_SE: Inget hittades

en: Older posts
sv_SE: Äldre inlägg

en: On hover
sv_SE: Vid hovring

en: One Container
sv_SE: En behållare

en: Oops! That page can&rsquo;t be found.
sv_SE: Hoppsan! Den sidan kan inte hittas.

en: Open Search Bar
sv_SE: Öppna sökfältet

en: Open Sub-Menu
sv_SE: Öppna undermeny

en: Open search
sv_SE: Öppna sök

en: Optional
sv_SE: Valfritt

en: Overlay Background
sv_SE: Överlägg för bakgrund

en: Page
sv_SE: Sida

en: Pages:
sv_SE: Sidor:

en: Paragraph margin
sv_SE: Paragrafmarginaler

en: Place logo next to title
sv_SE: Placera logga bredvid rubrik

en: Post Comment
sv_SE: Publicera kommentar

en: Posts
sv_SE: Inlägg

en: Premium Modules
sv_SE: Premium-moduler

en: Premium Modules Available
sv_SE: Premium-moduler tillgängliga

en: Premium module available
sv_SE: Premium-modul tillgänglig

en: Previous
sv_SE: Föregående

en: Primary
sv_SE: Primär

en: Primary Menu
sv_SE: Primär meny

en: Primary Navigation
sv_SE: Primär navigation

en: Read more
sv_SE: Läs mer

en: Ready to publish your first post? <a href="%1$s">Get started here</a>.
sv_SE: Redo att publicera ditt första inlägg? <a href="%1$s">Kom igång här</a>.

en: Reduce the number of CSS file requests and use a lite version of our grid system.
sv_SE: Minska antalet hämtningar av CSS-filer och använd en lättare version av vårt rutnätssystem.

en: Reset
sv_SE: Återställ

en: Reset Settings
sv_SE: Återställ inställningar

en: Retina Logo
sv_SE: Retina-logga

en: Right
sv_SE: Höger

en: Right Sidebar
sv_SE: Höger sidopanel

en: Scroll back to top
sv_SE: Rulla till toppen

en: Search
sv_SE: Sök

en: Search Results for: %s
sv_SE: Sökresultat för: %s

en: Separate Containers
sv_SE: Separata behållare

en: Settings removed.
sv_SE: Inställningar borttagna.

en: Settings reset.
sv_SE: Inställningar återställda.

en: Settings saved.
sv_SE: Inställningar sparade.

en: Sidebar / Content
sv_SE: Sidopanel/innehåll

en: Sidebar / Content / Sidebar
sv_SE: Sidopanel/innehåll/sidopanel

en: Sidebar / Sidebar / Content
sv_SE: Sidopanel/sidopanel/innehåll

en: Sidebar Layout
sv_SE: Layout sidopanel

en: Sidebar Widgets
sv_SE: Sidopanelswidgetar

en: Sidebars
sv_SE: Sidopaneler

en: Single Post Sidebar Layout
sv_SE: Layout på sidopanel för enskilt inlägg

en: Site
sv_SE: Webbplats

en: Site Title
sv_SE: Webbplatsrubrik

en: Skip to content
sv_SE: Hoppa till innehåll

en: Sorry, but nothing matched your search terms. Please try again with some different keywords.
sv_SE: Inget matchade dina söktermer. Försök igen med några andra nyckelord.

en: Start Customizing
sv_SE: Börja anpassa

en: Structure
sv_SE: Struktur

en: Sub-Menu Background
sv_SE: Undermenyns bakgrund

en: Sub-Menu Background Hover
sv_SE: Undermenyns bakgrund vid hovring

en: Sub-Menu Text
sv_SE: Undermenyns text

en: Sub-Menu Text Hover
sv_SE: Undermenyns texthovring

en: Swap
sv_SE: Växla

en: Switching to our dynamic typography system can change how your fonts display. Review your website thoroughly before publishing this change. Learn more %s.
sv_SE: Att byta till vårt dynamiska typografisystem kan ändra hur dina typsnitt visas. Granska din webbplats noggrant innan du publicerar denna ändring. Lär dig mer %s.

en: Switching your structure can change how your website displays. Review your website thoroughly before publishing this change, or use a staging site to review the potential changes. Learn more %s.
sv_SE: Att byta struktur kan ändra hur din webbplats visas. Granska din webbplats noggrant innan du publicerar denna ändring, eller använd en staging-webbplats för att granska de potentiella ändringarna. Lär dig mer %s.

en: System fonts
sv_SE: Systemtypsnitt

en: Tablet
sv_SE: Läsplatta

en: Tagline
sv_SE: Slogan

en: Text Focus
sv_SE: Textfokus

en: Text Hover
sv_SE: Texthovring

en: Text transform
sv_SE: Textomvandling

en: The width when the navigation ceases to float and drops below your logo.
sv_SE: Fönsterbredden där navigeringen slutar att flyta och i stället läggs under loggan.

en: Top Bar
sv_SE: Toppband

en: Top Bar Alignment
sv_SE: Justering av toppband

en: Top Bar Inner Width
sv_SE: Toppbandets inre bredd

en: Top Bar Width
sv_SE: Toppbandets bredd

en: Typography
sv_SE: Typografi

en: Typography Manager
sv_SE: Typografihanterare

en: Upload Logo
sv_SE: Ladda upp logga

en: Use dynamic typography system
sv_SE: Använd dynamiskt typografisystem

[ctx: Used before category names.]
en: Categories
sv_SE: Kategorier

[ctx: Used before tag names.]
en: Tags
sv_SE: Etiketter

en: Variants
sv_SE: Varianter

en: View all posts by %s
sv_SE: Visa alla inlägg av %s

en: Visit documentation &rarr;
sv_SE: Besök dokumentation &rarr;

en: Want to learn more about the theme? Check out our extensive documentation.
sv_SE: Vill du lära dig mer om temat? Kolla in vår omfattande dokumentation.

en: Warning: This will delete your settings.
sv_SE: Varning: Detta kommer ta bort dina inställningar.

en: Website
sv_SE: Webbplats

en: Widget Title
sv_SE: Widgetrubrik

en: Your comment is awaiting moderation.
sv_SE: Din kommentar inväntar granskning.

en: by
sv_SE: av

[ctx: comments title]
en: %1$s thought on &ldquo;%2$s&rdquo; | %1$s thoughts on &ldquo;%2$s&rdquo;
sv_SE[0]: %1$s svar på ”%2$s”
sv_SE[1]: %1$s svar på ”%2$s”

en: here
sv_SE: här

[ctx: label]
en: Search
sv_SE: Sök

[ctx: label]
en: Search for:
sv_SE: Sök efter:

[ctx: made with love]
en: Made with %s by Tom Usborne
sv_SE: Gjord med %s av Tom Usborne

[ctx: placeholder]
en: Search &hellip;
sv_SE: Sök …

[ctx: prepends the pagination page number for screen readers]
en: Page
sv_SE: Sida

[ctx: read more about post title]
en: Read more about %s
sv_SE: Läs mer om %s

[ctx: submit button]
en: Search
sv_SE: Sök
