Themes - Twenty Twenty-Two - en to sv_SE translation catalogue (190 entries)

en: $150
sv_SE: 1500 SEK

en: $25
sv_SE: 250 SEK

en: $75
sv_SE: 750 SEK

en: 404 content
sv_SE: 404-innehåll

en: <em>Flutter</em>, a collection of bird-related ephemera
sv_SE: <em>Fladder</em>, en samling kortlivat fågelrelaterat material

en: <em>Goldfinch </em><br><em>&amp; Sparrow</em>
sv_SE: <em>Steglits </em><br><em>&amp; Sparv</em>

en: <em>The Hatchery</em>: a blog about my adventures in bird watching
sv_SE: <em>Kläckeriet</em>: en blogg om mina fågelskådningsäventyr

en: <em>Warble</em>, a film about <br>hobbyist bird watchers.
sv_SE: <em>Kvitter</em>, en film om <br>amatörfågelskådare.

en: <em>Watching Birds </em><br><em>in the Garden</em>
sv_SE: <em>Fågelskådning</em><br><em>i trädgården</em>

en: A beautiful bird featuring a surprising set of color feathers.
sv_SE: En vacker fågel med en överraskande uppsättning av färgade fjädrar.

en: A film about hobbyist bird watchers, a catalog of different birds, paired with the noises they make. Each bird is listed by their scientific name so things seem more official.
sv_SE: En film om hobbyfågelskådare, en katalog med olika fåglar och deras läten. Fåglarna är sorterade efter sina latinska namn för att det hela ska kännas mer officiellt.

en: A podcast about birds
sv_SE: En podcast om fåglar

en: A trouble of hummingbirds
sv_SE: En kolibris bekymmer

en: About page links
sv_SE: Om sidlänkar

en: About page links (dark)
sv_SE: Länkar på sidan ”om” (mörk)

en: About page on solid color background
sv_SE: ”Om”-sida på enfärgad bakgrund

en: About page with large image and buttons
sv_SE: ”Om”-sida med stor bild och knappar

en: About page with media on the left
sv_SE: ”Om”-sida med media till vänster

en: About page with media on the right
sv_SE: ”Om”-sida med media till höger

en: About the hosts
sv_SE: Om värdarna

en: About us
sv_SE: Om oss

en: An icon representing binoculars.
sv_SE: En ikon som föreställer en kikare.

en: An illustration of a bird in flight
sv_SE: En illustration med flygande fågel

en: An image of a bird flying
sv_SE: En bild av en fågel som flyger

en: Blog footer
sv_SE: Bloggsidfot

en: Blog posts with left sidebar
sv_SE: Blogginlägg med vänster sidopanel

en: Blog posts with right sidebar
sv_SE: Blogginlägg med höger sidopanel

en: Built on a solidly designed foundation, Twenty Twenty-Two embraces the idea that everyone deserves a truly unique website. The theme’s subtle styles are inspired by the diversity and versatility of birds: its typography is lightweight yet strong, its color palette is drawn from nature, and its layout elements sit gently on the page. The true richness of Twenty Twenty-Two lies in its opportunity for customization. The theme is built to take advantage of the Full Site Editing features introduced in WordPress 5.9, which means that colors, typography, and the layout of every single page on your site can be customized to suit your vision. It also includes dozens of block patterns, opening the door to a wide range of professionally designed layouts in just a few clicks. Whether you’re building a single-page website, a blog, a business website, or a portfolio, Twenty Twenty-Two will help you create a site that is uniquely yours.
sv_SE: Temat Twenty Twenty-Two bygger på en omsorgsfullt designad grund och kretsar helt kring idén att varje person har rätt till en i verklig mening unik webbplats. Temats subtila stilar är inspirerade av mångfalden och mångsidigheten hos fåglar: temats typografi är lätt med ändå kraftfull, färgpaletten är inspirerad av naturen och layoutelementen är noggrant inpassade i sidan. Den verkliga styrkan hos Twenty Twenty-Two är alla dess anpassningsmöjligheter. Temat är konstruerat så att man kan dra nytta av funktionerna för redigering av hela webbplatsen som introduceras med WordPress 5.9. Detta innebär att färger, typografi och layouten för varje sida på webbplatsen kan anpassas efter dina önskemål. Det innehåller även dussintals blockmönster, något som ger möjlighet att med bara några klick skapa professionellt designade layouter. Vare sig du bygger en webbplats som bara har en sida, en blogg, en företagswebbplats eller en portföljwebbplats kan du med temat Twenty Twenty-Two skapa en riktigt unik webbplats.

en: Buy Tickets
sv_SE: Köp biljetter

en: Categories
sv_SE: Kategorier

en: Centered header with navigation, social links, and salmon background
sv_SE: Centrerat sidhuvud med navigation och länkar till sociala nätverk, med skär bakgrund

[ctx: Color name]
en: Background
sv_SE: Bakgrund

[ctx: Color name]
en: Foreground
sv_SE: Förgrund

[ctx: Color name]
en: Primary
sv_SE: Primär

[ctx: Color name]
en: Secondary
sv_SE: Sekundär

[ctx: Color name]
en: Tertiary
sv_SE: Tertiär

[ctx: Custom template name]
en: Blank
sv_SE: Tom

[ctx: Custom template name]
en: Page (Large Header)
sv_SE: Sida (stort sidhuvud)

[ctx: Custom template name]
en: Page (No Separators)
sv_SE: Sida (inga avgränsare)

[ctx: Custom template name]
en: Single Post (No Separators)
sv_SE: Enskilt inlägg (inga avgränsare)

en: Dark footer with title and citation
sv_SE: Mörk sidfot med rubrik och citat

en: Date
sv_SE: Datum

en: Default footer
sv_SE: Standardsidfot

en: Default header
sv_SE: Standardsidhuvud

en: Default posts
sv_SE: Standardinlägg

en: Divider with image and color (dark)
sv_SE: Avgränsade med bild och färg (mörk)

en: Divider with image and color (light)
sv_SE: Avgränsade med bild och färg (ljus)

[ctx: Duotone name]
en: Default filter
sv_SE: Standardfilter

[ctx: Duotone name]
en: Foreground and background
sv_SE: Förgrund och bakgrund

[ctx: Duotone name]
en: Foreground and secondary
sv_SE: Förgrund och sekundär

[ctx: Duotone name]
en: Foreground and tertiary
sv_SE: Förgrund och tertiär

[ctx: Duotone name]
en: Primary and background
sv_SE: Primär och bakgrund

[ctx: Duotone name]
en: Primary and secondary
sv_SE: Primär och sekundär

[ctx: Duotone name]
en: Primary and tertiary
sv_SE: Primär och tertiär

en: Extended Trailer
sv_SE: Utökad trailer

en: Falcon
sv_SE: Falk

en: Featured
sv_SE: Utvalda

en: Featured posts
sv_SE: Utvalda inlägg

en: Featuring
sv_SE: med

en: February, 12 2021
sv_SE: 12 februari 2021

[ctx: Font family name]
en: System Font
sv_SE: Systemtypsnitt

en: Footer with logo and citation
sv_SE: Sidfot med logga och citat

en: Footer with navigation and citation
sv_SE: Sidfot med navigation och citat

en: Footer with navigation and copyright
sv_SE: Sidfot med navigation och upphovsrätt

en: Footer with query, featured images, title, and citation
sv_SE: Sidfot med query-block, utvalda bilder, rubrik och citat

en: Footer with query, title, and citation
sv_SE: Sidfot med query-block, rubrik och citat

en: Footer with social links and copyright
sv_SE: Sidfot med länkar till sociala nätverk och upphovsrätt

en: Footer with text, title, and logo
sv_SE: Sidfot med text, rubrik och logga

en: Footer with title, tagline, and social links on a dark background
sv_SE: Sidfot med rubrik, slogan och länkar till sociala nätverk, på en mörk bakgrund

en: Footers
sv_SE: Sidfötter

[ctx: Gradient name]
en: Diagonal background to secondary
sv_SE: Diagonal bakgrund till sekundär

[ctx: Gradient name]
en: Diagonal background to tertiary
sv_SE: Diagonal bakgrund till tertiär

[ctx: Gradient name]
en: Diagonal primary to foreground
sv_SE: Diagonal primär till förgrund

[ctx: Gradient name]
en: Diagonal secondary to background
sv_SE: Diagonal sekundär till bakgrund

[ctx: Gradient name]
en: Diagonal tertiary to background
sv_SE: Diagonal tertiär till bakgrund

[ctx: Gradient name]
en: Vertical secondary to background
sv_SE: Vertikal sekundär till bakgrund

[ctx: Gradient name]
en: Vertical secondary to tertiary
sv_SE: Vertikal sekundär till tertiär

[ctx: Gradient name]
en: Vertical tertiary to background
sv_SE: Vertikal tertiär till bakgrund

en: Grid of image posts
sv_SE: Rutnät med bildinlägg

en: Grid of posts
sv_SE: Rutnät med inlägg

en: Grid of posts with left sidebar
sv_SE: Rutnät med inlägg med vänster sidopanel

en: Header with centered logo
sv_SE: Sidhuvud med centrerad logga

en: Header with centered logo and black background
sv_SE: Sidhuvud med centrerad logga och svart bakgrund

en: Header with image background
sv_SE: Sidhuvud med bildbakgrund

en: Header with image background and overlay
sv_SE: Sidhuvud med bildbakgrund och överlägg

en: Header with tagline
sv_SE: Sidhuvud med slogan

en: Headers
sv_SE: Sidhuvuden

en: Heading and bird image
sv_SE: Rubrik och fågelbild

en: Help support our growing community by joining at the Pigeon level. Your support will help pay our writers, and you’ll get access to our exclusive newsletter.
sv_SE: Bidra till vår växande krets genom att gå med på nivån ”duvor”. Ditt bidrag hjälper oss att betala våra skribenter. Dessutom får du tillgång till vårt exklusiva nyhetsbrev.

en: Hummingbird
sv_SE: Kolibri

en: Hummingbird illustration
sv_SE: Kolibriillustration

en: Illustration of a bird flying.
sv_SE: Illustration med flygande fågel.

en: Illustration of a bird sitting on a branch.
sv_SE: Illustration med fågel som sitter på en gren.

en: Illustration of a flying bird
sv_SE: Illustration av en flygande fågel

en: Illustration of a flying bird.
sv_SE: Illustration av en flygande fågel.

en: Image of a bird on a branch
sv_SE: Bild av en fågel på en gren

en: Image with caption
sv_SE: Bild med bildtext

en: Irregular grid of posts
sv_SE: Oregelbundet rutnät med inlägg

en: Join at the Sparrow level and become a member of our flock! You’ll receive our newsletter, plus a bird pin that you can wear with pride when you’re out in nature.
sv_SE: Gå med i vår flock på nivån ”sparvfåglar”! Du kommer att få vårt nyhetsbrev och även ett kragmärke i form av en fågel som du stolt kan bära när du ger dig ut i naturen.

en: Join my mailing list
sv_SE: Gå med i min e-postlista

en: Join our mailing list
sv_SE: Gå med i vår e-postlista

en: Large header with dark background
sv_SE: Stort sidhuvud med mörk bakgrund

en: Large list of names
sv_SE: Stor lista med namn

en: Large post titles
sv_SE: Stora inläggsrubriker

en: Latest posts
sv_SE: Senaste inläggen

en: Layered images with duotone
sv_SE: Bilder i lager med duotone-filter

en: Learn More
sv_SE: Lär dig mer

en: Learn about my process
sv_SE: Läs mer om min process

en: List of events
sv_SE: Lista över evenemang

en: Listen on Spotify
sv_SE: Lyssna på Spotify

en: Listen on iTunes Podcasts
sv_SE: Lyssna på iTunes Podcasts

en: Location
sv_SE: Plats

en: Logo and navigation header
sv_SE: Logga och navigation i sidhuvud

en: Logo and navigation header with gray background
sv_SE: Sidhuvud med navigation och logga, med grå bakgrund

en: Logo featuring a flying bird
sv_SE: Logga med en flygande fågel

en: Logo, navigation, and offset tagline Header
sv_SE: Sidhuvud med logga, navigation och förskjuten slogan

en: Logo, navigation, and social links header with black background
sv_SE: Sidhuvud med logga, navigation och länkar till sociala nätverk, med svart bakgrund

en: May 14th, 2022 @ 7:00PM<br>The Vintagé Theater,<br>245 Arden Rd.<br>Gardenville, NH
sv_SE: 14 maj 2022 kl. 19:00<br>Gamla teatern<br>Skogsvägen 24<br>Trädgårdsköping

en: May 14th, 2022, 6 PM
sv_SE: 14:e maj 2020 kl. 18.00

en: May 16th, 2022, 6 PM
sv_SE: 16:e maj 2020 kl. 18.00

en: May 18th, 2022, 7 PM
sv_SE: 18:e maj 2020 kl. 19.00

en: May 20th, 2022, 6 PM
sv_SE: 20:e maj 2020 kl. 18.00

en: Oh hello. My name’s Angelo, and I operate this blog. I was born in Portland, but I currently live in upstate New York. You may recognize me from publications with names like <a href="#">Eagle Beagle</a> and <a href="#">Mourning Dive</a>. I write for a living.<br><br>I usually use this blog to catalog extensive lists of birds and other things that I find interesting. If you find an error with one of my lists, please keep it to yourself.<br><br>If that’s not your cup of tea, <a href="#">I definitely recommend this tea</a>. It’s my favorite.
sv_SE: Hej. Jag heter Angelo och det är jag som sköter denna blogg. Jag är född i Portland men bor nuförtiden i staten New York. Du kanske har sett någon av mina publikationer, med namn som <a href="#">Eagle Beagle</a> och <a href="#">Morgondoppet</a>. Jag är professionell författare.<br><br>Den här bloggen använder jag mest till att katalogisera långa listor med olika fåglar och annat som intresserar mig. Om du skulle hitta något fel i någon av mina listor får du gärna hålla tyst om det.<br><br>Om du inte grejar det <a href="#">kan jag varmt rekommendera den här boken</a>. Den är helt rätt i sådana fall.

en: Oh hello. My name’s Angelo, and you’ve found your way to my blog. I write about a range of topics, but lately I’ve been sharing my hopes for next year.
sv_SE: Hej. Jag heter Angelo och du har hittat min blogg. Jag skriver om olika saker men på sistone har jag berättat om mina förhoppningar inför nästa år.

en: Oh hello. My name’s Doug, and you’ve found your way to my website. I’m an avid bird watcher, and I also broadcast my own radio show on Tuesday evenings at 11PM EDT.
sv_SE: Hej. Jag heter Doug, och du har hittat till min hemsida. Jag är en entusiastisk fågelskådare och jag sänder mitt eget radioprogram på tisdagskvällar klockan 23:00.

en: Oh hello. My name’s Edvard, and you’ve found your way to my website. I’m an avid bird watcher, and I also broadcast my own radio show every Tuesday evening at 11PM EDT. Listen in sometime!
sv_SE: Hej. Jag heter Edvard, och du har hittat till min hemsida. Jag är en entusiastisk fågelskådare och jag sänder mitt eget radioprogram på tisdagskvällar klockan 23:00. Lyssna gärna någon gång!

en: Oh hello. My name’s Emery, and you’ve found your way to my website. I’m an avid bird watcher, and I also broadcast my own radio show on Tuesday evenings at 11PM EDT.
sv_SE: Hej. Jag heter Emery, och du har hittat till min hemsida. Jag är en entusiastisk fågelskådare och jag sänder mitt eget radioprogram på tisdagskvällar klockan 23:00.

en: Oh hello. My name’s Jesús, and you’ve found your way to my website. I’m an avid bird watcher, and I also broadcast my own radio show on Tuesday evenings at 11PM EDT.
sv_SE: Hej. Jag heter Jesús, och du har hittat till min hemsida. Jag är en entusiastisk fågelskådare och jag sänder mitt eget radioprogram på tisdagskvällar klockan 23:00.

en: POSTS
sv_SE: INLÄGG

en: Page layout with image and text
sv_SE: Sidlayout med bild och text

en: Page layout with image, text and video
sv_SE: Sidlayout med bild, text och video

en: Page layout with two columns
sv_SE: Sidlayout med två kolumner

en: Pages
sv_SE: Sidor

en: Painting of ducks in the water.
sv_SE: Målning med simmande änder.

en: Pigeon
sv_SE: Duva

en: Play a leading role for our community by joining at the Falcon level. This level earns you a seat on our board, where you can help plan future birdwatching expeditions.
sv_SE: Spela en ledande roll i vår krets genom att gå med på nivån ”falkar”. På denna nivå får du en plats i styrelsen där du kan vara med och planera våra kommande fågelskådarexpeditioner.

en: Poster with right sidebar
sv_SE: Affisch med höger sidopanel

en: Pricing table
sv_SE: Pristabell

en: Proudly powered by %s
sv_SE: Drivs med %s

en: Purchase my work
sv_SE: Köp mitt arbete

en: Query
sv_SE: Fråga

en: Read about me
sv_SE: Läs om mig

en: Read more
sv_SE: Läs mer

en: SCREENING
sv_SE: FILMVISNINGAR

en: Screening
sv_SE: Visning

en: Search
sv_SE: Sök

[ctx: Short for to be determined]
en: TBD
sv_SE: Ej fastställt

en: Simple blog posts
sv_SE: Enkla blogginlägg

en: Simple dark about page
sv_SE: Enkel mörk ”Om”-sida

en: Small header with dark background
sv_SE: Litet sidhuvud med mörk bakgrund

en: Sparrow
sv_SE: Sparv

en: Speaker Series
sv_SE: Föredragsserie

[ctx: Style variation name]
en: Blue
sv_SE: Blått

[ctx: Style variation name]
en: Pink
sv_SE: Rosa

[ctx: Style variation name]
en: Swiss
sv_SE: Schweizisk

en: Subscribe callout
sv_SE: Uppmaning att prenumerera

en: Support my studio
sv_SE: Stöd min studio

en: Support the show
sv_SE: Stöd showen

en: Swoop
sv_SE: Susa

en: Tags
sv_SE: Etiketter

en: Take a class
sv_SE: Gå en kurs

[ctx: Template part name]
en: Footer
sv_SE: Sidfot

[ctx: Template part name]
en: Header
sv_SE: Sidhuvud

[ctx: Template part name]
en: Header (Dark, large)
sv_SE: Sidhuvud (mörk, stort)

[ctx: Template part name]
en: Header (Dark, small)
sv_SE: Sidhuvud (mörk, litet)

en: Text-based grid of posts
sv_SE: Textbaserat rutnät med inlägg

en: Text-only header with green background
sv_SE: Sidhuvud med enbart text, med grön bakgrund

en: Text-only header with salmon background
sv_SE: Sidhuvud med enbart text, med skär bakgrund

en: Text-only header with tagline and black background
sv_SE: Sidhuvud med enbart text, med slogan och svart bakgrund

en: The Grand Theater<br>154 Eastern Avenue<br>Maryland NY, 12345
sv_SE: Stora Teatern<br>Storgatan 1<br>12345 Storstad

en: The Swell Theater<br>120 River Rd.<br>Rainfall, NH
sv_SE: Brusande teatern<br>Forsvägen 48<br>Fallet

en: The Vintagé Theater<br>245 Arden Rd.<br>Gardenville, NH
sv_SE: Gamla teatern<br>Skogsvägen 24<br>Trädgårdsköping

en: This page could not be found. Maybe try a search?
sv_SE: Denna sida kan inte hittas. Kanske prova en sökning?

en: Title and button header
sv_SE: Sidhuvud med rubrik och knapp

en: Title, navigation, and social links header
sv_SE: Sidhuvud med rubrik, navigation och länkar till sociala nätverk

en: Two images with text
sv_SE: Två bilder med text

en: Video trailer
sv_SE: Videotrailer

en: Video with header and details
sv_SE: Video med rubrik och detaljer

en: WELCOME
sv_SE: VÄLKOMMEN

en: Watch birds<br>from your inbox
sv_SE: Fågelskådning<br>via e-post

en: Watch our videos
sv_SE: Titta på våra videoklipp

en: We are a rogue collective of bird watchers. We’ve been known to sneak through fences, climb perimeter walls, and generally trespass in order to observe the rarest of birds.
sv_SE: Vi är en hemlig grupp fågelskådare. Tidigare hände det att vi smet över staket, klättrade över höga murar och i allmänhet tog oss in på privat område för att kunna se riktigt ovanliga fåglar.

en: Welcome to<br>the Aviary
sv_SE: Välkommen till<br>fågelholken

en: Wide image with introduction and buttons
sv_SE: Bred bild med introduktion och knappar

en: https://wordpress.org
sv_SE: https://sv.wordpress.org/

en: https://wordpress.org/
sv_SE: https://sv.wordpress.org/

en: https://wordpress.org/themes/twentytwentytwo/
sv_SE: https://sv.wordpress.org/themes/twentytwentytwo/

[ctx: label]
en: Search
sv_SE: Sökning

en: the WordPress team
sv_SE: WordPress-teamet

en: © Site Title
sv_SE: © Webbplatsrubrik
