Themes - Twenty Eleven - en to sv_SE translation catalogue (145 entries)

en: "There are always flowers for those who want to see them."
sv_SE: ”Det finns alltid blommor för dem som är beredda att se dem.”

en: % <span class="reply">comments &rarr;</span>
sv_SE: % <span class="reply">kommentarer &rarr;</span>

en: %1$s at %2$s
sv_SE: %1$s kl. %2$s

en: %1$s on %2$s <span class="says">said:</span>
sv_SE: %1$s den %2$s <span class="says">skrev:</span>

en: %1$s thought on &ldquo;%2$s&rdquo; | %1$s thoughts on &ldquo;%2$s&rdquo;
sv_SE[0]: %1$s svar på ”%2$s”
sv_SE[1]: %1$s svar på ”%2$s”

en: %s Theme Options
sv_SE: Temaalternativ för %s

en: &larr; Older Comments
sv_SE: &larr; Äldre kommentarer

en: &larr; Previous
sv_SE: &larr; Föregående

en: 0 <span class="reply">comments &rarr;</span>
sv_SE: 0 <span class="reply">kommentarer &rarr;</span>

en: 1 <span class="reply">comment &rarr;</span>
sv_SE: 1 <span class="reply">kommentar &rarr;</span>

en: <a href="%1$s" rel="bookmark"><time class="entry-date" datetime="%2$s">%3$s</time></a><span class="by-author"> <span class="sep"> by </span> <span class="author vcard"><a class="url fn n" href="%4$s" title="%5$s" rel="author">%6$s</a></span></span>
sv_SE: <a href="%1$s" rel="bookmark"><time class="entry-date" datetime="%2$s">%3$s</time></a><span class="by-author"> <span class="sep"> av </span> <span class="author vcard"><a class="url fn n" href="%4$s" title="%5$s" rel="author">%6$s</a></span></span>

en: <a href="https://wordpress.org/documentation/article/customizer/" target="_blank">Documentation on Theme Customization</a>
sv_SE: <a href="https://wordpress.org/documentation/article/customizer/" target="_blank">Dokumentation om temaanpassning</a>

en: <a href="https://wordpress.org/support/forums/" target="_blank">Support forums</a>
sv_SE: <a href="https://wordpress.org/support/forums/" target="_blank">Supportforum</a>

en: <b>%</b> Replies
sv_SE: <b>%</b> svar

en: <b>1</b> Reply
sv_SE: <b>1</b> svar

en: <span class="%1$s">Posted in</span> %2$s
sv_SE: <span class="%1$s">Publicerat i</span> %2$s

en: <span class="%1$s">Tagged</span> %2$s
sv_SE: <span class="%1$s">Märkt</span> %2$s

en: <span class="meta-nav">&larr;</span> Older posts
sv_SE: <span class="meta-nav">&larr;</span> Äldre inlägg

en: <span class="meta-nav">&larr;</span> Previous
sv_SE: <span class="meta-nav">&larr;</span> Föregående

en: <span class="meta-prep meta-prep-entry-date">Published </span> <span class="entry-date"><abbr class="published" title="%1$s">%2$s</abbr></span> at <a href="%3$s" title="Link to full-size image">%4$s &times; %5$s</a> in <a href="%6$s" title="Go to %7$s" rel="gallery">%8$s</a>
sv_SE: <span class="meta-prep meta-prep-entry-date">Publicerat </span> <span class="entry-date"><abbr class="published" title="%1$s">%2$s</abbr></span> kl. <a href="%3$s" title="Link to full-size image">%4$s &times; %5$s</a> i <a href="%6$s" title="Go to %7$s" rel="gallery">%8$s</a>

en: <span class="sep">Posted on </span><a href="%1$s" title="%2$s" rel="bookmark"><time class="entry-date" datetime="%3$s">%4$s</time></a><span class="by-author"> <span class="sep"> by </span> <span class="author vcard"><a class="url fn n" href="%5$s" title="%6$s" rel="author">%7$s</a></span></span>
sv_SE: <span class="sep">Publicerat </span><a href="%1$s" title="%2$s" rel="bookmark"><time class="entry-date" datetime="%3$s">%4$s</time></a><span class="by-author"> <span class="sep"> av </span> <span class="author vcard"><a class="url fn n" href="%5$s" title="%6$s" rel="author">%7$s</a></span></span>

en: <strong>Color Scheme</strong>: You can choose a color palette of "Light" (light background with dark text) or "Dark" (dark background with light text) for your site.
sv_SE: <strong>Färgschema</strong>: Du kan välja en färgpalett av "Ljus" (ljus bakgrund med mörk text) eller "Mörk" (mörk bakgrund med ljus text) för din webbplats.

en: <strong>Default Layout</strong>: You can choose if you want your site&#8217;s default layout to have a sidebar on the left, the right, or not at all.
sv_SE: <strong>Standardlayout</strong>: Du kan välja om du vill att din webbplats standardlayout ska ha ett sidofält till vänster, höger eller inte alls.

en: <strong>Link Color</strong>: You can choose the color used for text links on your site. You can enter the HTML color or hex code, or you can choose visually by clicking the "Select a Color" button to pick from a color wheel.
sv_SE: <strong>Länkfärg</strong>: Du kan välja den färg som används för textlänkar på din webbplats. Du kan ange HTML- eller hex-färgkod eller så kan du välja visuellt genom att klicka på "Välj en färg"-knappen för att välja från ett färghjul.

en: A Bowl Full of&nbsp;Flowers
sv_SE: En skål fylld med blommor

en: A yellow flower against a dark background.
sv_SE: En gul blomma mot en mörk bakgrund.

en: About %s
sv_SE: Om %s

en: About Me
sv_SE: Om mig

en: An optional widget area for your site footer
sv_SE: Ett valfritt widgetområde för din webbplats sidfot

en: Apologies, but no results were found for the requested archive. Perhaps searching will help find a related post.
sv_SE: Ingenting hittades på den efterfrågade arkivsidan. Kanske kan en sökning hjälpa dig att hitta relaterande inlägg.

en: Archives
sv_SE: Arkiv

en: Aside
sv_SE: Notis

en: Author Archives: %s
sv_SE: Författararkiv: %s

en: Black
sv_SE: Svart

en: Blog Archives
sv_SE: Bloggarkiv

en: Blue
sv_SE: Blått

en: Books
sv_SE: Böcker

en: Category Archives: %s
sv_SE: Kategoriarkiv: %s

en: Chessboard
sv_SE: Schackbräde

en: Click to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.
sv_SE: Klicka för att prenumerera på denna blogg och ta emot aviseringar om nya inlägg via e-post.

en: Color Scheme
sv_SE: Färgschema

en: Comment navigation
sv_SE: Kommentarsnavigering

en: Comments are closed.
sv_SE: Kommentarer är stängda.

en: Content on left
sv_SE: Innehåll till vänster

en: Content on right
sv_SE: Innehåll till höger

en: Continue reading <span class="meta-nav">&rarr;</span>
sv_SE: Fortsätt läsa <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: Daily Archives: %s
sv_SE: Dagsarkiv: %s

en: Dark
sv_SE: Mörkt

en: Dark Gray
sv_SE: Mörkgrått

en: Default Layout
sv_SE: Standardlayout

en: Default color: %s
sv_SE: Standardfärg: %s

en: Edit
sv_SE: Redigera

en: Featured
sv_SE: Utvalda

en: Featured Post
sv_SE: Utvalt inlägg

en: Featuring: %s
sv_SE: Innehåller: %s

en: Follow
sv_SE: Följ

en: Follow Blog
sv_SE: Följ blogg

en: Footer Area One
sv_SE: Sidfotsområde ett

en: Footer Area Three
sv_SE: Sidfotsområde tre

en: Footer Area Two
sv_SE: Sidfotsområde två

en: For more information:
sv_SE: För mer information:

en: Gallery
sv_SE: Galleri

en: Get In Touch
sv_SE: Kontakta oss

en: Hanoi Plant
sv_SE: Hanoi-blom

en: Image
sv_SE: Bild

en: Image and Text Columns
sv_SE: Bild och textkolumner

en: Image navigation
sv_SE: Bildnavigering

en: Inline Quote
sv_SE: Inline-citat

en: It seems we can&rsquo;t find what you&rsquo;re looking for. Perhaps searching, or one of the links below, can help.
sv_SE: Det verkar som om vi inte hittar det du letar efter. Kanske en sökning eller någon av länkarna nedan kan vara till hjälp?

en: Join 1,729 other followers
sv_SE: Gör sällskap med 1729 andra följare

en: Lanterns
sv_SE: Lanternor

en: Leave a reply
sv_SE: Lämna ett svar

en: Light
sv_SE: Ljust

en: Light Gray
sv_SE: Ljusgrått

en: Link
sv_SE: Länk

en: Link Color
sv_SE: Länkfärg

en: Main Sidebar
sv_SE: Primär sidopanel

en: Main menu
sv_SE: Huvudmeny

en: Medium Gray
sv_SE: Mellangrått

en: Monthly Archives: %s
sv_SE: Månadsarkiv: %s

en: Most Used Categories
sv_SE: Mest använda kategorier

en: Newer Comments &rarr;
sv_SE: Nyare kommentarer &rarr;

en: Newer posts <span class="meta-nav">&rarr;</span>
sv_SE: Nyare inlägg <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: Next &rarr;
sv_SE: Nästa &rarr;

en: Next <span class="meta-nav">&rarr;</span>
sv_SE: Nästa <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: Nothing Found
sv_SE: Inget hittades

en: Number of posts to show:
sv_SE: Antal inlägg att visa:

en: One thought on &ldquo;%1$s&rdquo;
sv_SE: Ett svar på ”%1$s”

en: One-column, no sidebar
sv_SE: En kolumn, ingen sidopanel

en: Overview
sv_SE: Översikt

en: Page %s
sv_SE: Sida %s

en: Pages:
sv_SE: Sidor:

en: Permalink to %s
sv_SE: Permalänk till %s

en: Photo of a woman.
sv_SE: Foto av en kvinna.

en: Pine Cone
sv_SE: Tallkotte

en: Post navigation
sv_SE: Inläggsnavigering

en: Primary Menu
sv_SE: Primär meny

en: Proudly powered by %s
sv_SE: Drivs med %s

en: Quote
sv_SE: Citat

en: Recent Posts
sv_SE: Senaste inläggen

en: Remember to click "Save Changes" to save any changes you have made to the theme options.
sv_SE: Kom ihåg att klicka på "Spara ändringar" för att spara eventuella ändringar du har gjort i inställningar för temat.

en: Reply
sv_SE: Svara

en: Reply <span>&darr;</span>
sv_SE: Svara <span>&darr;</span>

en: Search
sv_SE: Sök

en: Search Results for: %s
sv_SE: Sökresultat för: %s

en: Select a Color
sv_SE: Välj en färg

en: Semantic Personal Publishing Platform
sv_SE: Semantisk personlig publiceringsplattform

en: Shore
sv_SE: Strand

en: Showcase Sidebar
sv_SE: Sidopanel presentation

en: Showcase Template
sv_SE: Mall för showcase

en: Sidebar Template
sv_SE: Mall för sidopanel

en: Skip to primary content
sv_SE: Hoppa till primärt innehåll

en: Skip to secondary content
sv_SE: Hoppa till sekundärt innehåll

en: Some themes provide customization options that are grouped together on a Theme Options screen. If you change themes, options may change or disappear, as they are theme-specific. Your current theme, Twenty Eleven, provides the following Theme Options:
sv_SE: Vissa teman ger anpassningsalternativ som är grupperade tillsammans på en inställningssida för temat. Om du byter tema kan dessa inställningar komma att ändras eller försvinna eftersom de är tema-specifika. Ditt aktuella tema, Twenty Eleven, har följande inställningsalternativ:

en: Sorry, but nothing matched your search criteria. Please try again with some different keywords.
sv_SE: Inget matchade dina sökkriterier. Försök igen med några andra nyckelord.

en: Tag Archives: %s
sv_SE: Etikettarkiv: %s

en: Talks
sv_SE: Samtal

en: The 2011 theme for WordPress is sophisticated, lightweight, and adaptable. Make it yours with a custom menu, header image, and background -- then go further with available theme options for light or dark color scheme, custom link colors, and three layout choices. Twenty Eleven comes equipped with a Showcase page template that transforms your front page into a showcase to show off your best content, widget support galore (sidebar, three footer areas, and a Showcase page widget area), and a custom "Ephemera" widget to display your Aside, Link, Quote, or Status posts. Included are styles for print and for the admin editor, support for featured images (as custom header images on posts and pages and as large images on featured "sticky" posts), and special styles for six different post formats.
sv_SE: 2011 års tema för WordPress är sofistikerat, lätt och anpassningsbart. Gör det till ditt med en anpassad meny, eget sidhuvud och bakgrund - gå sedan vidare med tillgängliga alternativ för ljusa eller mörka färger, anpassade länkfärg och trevalslayout. TwentyEleven är utrustat med en presentationssidmall som förvandlar din startsida till ett skyltfönster för att visa upp ditt bästa innehåll, widgetstöd i överflöd (sidofältet, tre sidfotsfält och widgetfält för presentationsmallen), och en anpassad ”Ephemera” widget för att visa senaste notiser, länkar, citat, eller statusuppdateringar. Det ingpr stilar för tryck och för redaktör, stöd för utvalda bilder (som anpassat sidhuvud för inlägg och sidor, stora bilder för utvalda ”klistrade” inlägg) och särskilda stilar för sex olika inläggsformat.

en: The sidebar for the optional Showcase Template
sv_SE: Sidopanelen för den valfria presentationsmallen.

en: Theme Options
sv_SE: Temaalternativ

en: This entry was posted by <a href="%6$s">%5$s</a>. Bookmark the <a href="%3$s" title="Permalink to %4$s" rel="bookmark">permalink</a>.
sv_SE: Detta inlägg publicerades av <a href="%6$s">%5$s</a>. Bokmärk <a href="%3$s" title="Permalink to %4$s" rel="bookmark">permalänken</a>.

en: This entry was posted in %1$s and tagged %2$s by <a href="%6$s">%5$s</a>. Bookmark the <a href="%3$s" title="Permalink to %4$s" rel="bookmark">permalink</a>.
sv_SE: Detta inlägg publicerades i %1$s och märktes %2$s av <a href="%6$s">%5$s</a>. Bokmärk <a href="%3$s" title="Permalink to %4$s" rel="bookmark">permalänken</a>.

en: This entry was posted in %1$s and tagged %2$s. Bookmark the <a href="%3$s" title="Permalink to %4$s" rel="bookmark">permalink</a>.
sv_SE: Detta inlägg publicerades i %1$s och märktes %2$s. Bokmärk <a href="%3$s" title="Permalink to %4$s" rel="bookmark">permalänken</a>.

en: This entry was posted in %1$s by <a href="%6$s">%5$s</a>. Bookmark the <a href="%3$s" title="Permalink to %4$s" rel="bookmark">permalink</a>.
sv_SE: Detta inlägg publicerades i %1$s av <a href="%6$s">%5$s</a>. Bokmärk <a href="%3$s" title="Permalink to %4$s" rel="bookmark">permalänken</a>.

en: This entry was posted in %1$s. Bookmark the <a href="%3$s" title="Permalink to %4$s" rel="bookmark">permalink</a>.
sv_SE: Detta inlägg publicerades i %1$s. Bokmärk <a href="%3$s" title="Permalink to %4$s" rel="bookmark">permalänken</a>.

en: This gallery contains <a %1$s>%2$s photo</a>. | This gallery contains <a %1$s>%2$s photos</a>.
sv_SE[0]: Detta galleri innehåller <a %1$s>%2$s foto</a>.
sv_SE[1]: Detta galleri innehåller <a %1$s>%2$s foton</a>.

en: This is a paragraph to tell about yourself.
sv_SE: Detta är ett stycke att berätta om dig själv.

en: This is just an example post to showcase the featured post section on the showcase page. Who doesn&#8217;t like flowers? I like flowers. Nullam hendrerit enim nunc. Vestibulum eget nulla magna! Fusce lobortis neque eu neque egestas tincidunt. Duis elementum consequat lorem, in eleifend justo mollis at. Nam quis adipiscing magna. Duis adipiscing est ac nibh feugiat rhoncus. Donec non lorem felis, eget commodo purus.
sv_SE: Det här är bara ett exempel på hur man kan lyfta fram sektionen för ett utvalt inlägg på en showcase-sida. Alla gillar väl blommor? Det gör jag också. Nullam hendrerit enim nunc. Vestibulum eget nulla magna! Fusce lobortis neque eu neque egestas tincidunt. Duis elementum consequat lorem, in eleifend justo mollis at. Nam quis adipiscing magna. Duis adipiscing est ac nibh feugiat rhoncus. Donec non lorem felis, eget commodo purus.

en: This is somewhat embarrassing, isn&rsquo;t it?
sv_SE: Det här var ju lite pinsamt, eller hur?

en: This post is password protected. Enter the password to view any comments.
sv_SE: Detta inlägg är lösenordsskyddat. Ange lösenordet för att visa kommentarer.

en: Title:
sv_SE: Rubrik:

en: Trolley
sv_SE: Kärra

en: Try looking in the monthly archives. %s
sv_SE: Prova att leta i månadsarkiven. %s

en: Two Columns of Lists
sv_SE: Två kolumner med listor

en: Use this widget to list your recent Aside, Status, Quote, and Link posts
sv_SE: Använd denna widget för att lista senaste inläggen från inläggsformaten notiser, statusar, citat och länkar

en: View all posts by %s
sv_SE: Visa alla inlägg av %s

en: View all posts by %s <span class="meta-nav">&rarr;</span>
sv_SE: Visa alla inlägg av %s <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: Wheel
sv_SE: Hjul

en: White
sv_SE: Vitt

en: Willow
sv_SE: Vide

en: Yearly Archives: %s
sv_SE: Årsarkiv: %s

en: Your comment is awaiting moderation.
sv_SE: Din kommentar inväntar granskning.

en: Your comment is awaiting moderation. This is a preview; your comment will be visible after it has been approved.
sv_SE: Din kommentar inväntar granskning. Detta är en förhandsgranskning. Din kommentar blir synlig när den har godkänts.

en: https://wordpress.org/
sv_SE: https://sv.wordpress.org/

en: the WordPress team
sv_SE: WordPress-teamet
